Jag tänkte börja med att definiera ordet feminism så att vi pratar samma språk:
”Feminism = social rörelse för att kvinnor och män har samma rättigheter, skyldigheter och möjligheter inom alla väsentliga områden i livet.”
enligt Nationalencyklopedin.
Nu till det roliga! Igår gifte jag mig! Det var en fantastisk dag full av så mycket mer känslor än jag kunde föreställda mig! Vi vigdes i Stadshuset för att sedan ha middagen i min pappas trädgård ute på Ekerö.
Min man kommer från Frankrike och heter Bourbon i efternamn. Frågan var jag om jag skulle behålla Lindqvist eller byta till Bourbon. Det var inte ett helt lätt val då jag har hetat Sandra Lindqvist i 32 år och min man tyckte båda alternativen var bra… Dock tyckte jag att Bourbon var mycket coolare än Lindqvist.
Beslutet blev till slut att byta mitt efternamn till Bourbon. Inte för att jag måste utan för att jag vill! Jag är feminist och för mig betyder det rätten att välja själv. Och det är just det jag har gjort.
Nu ska jag fortsätta att njuta av min första dag som fru Bourbon! Kärlek till er alla!
/Framtidsfeministen
Stort grattis! Önskar er all lycka!
Tack :)))) Det har varit en fantastisk helg och nu ser jag fram emot denna vecka som min första som gift!
Grattis o lycka till med allt inkl. ditt nya efternamn. Att du inte skulle göra som du vill låter för mig fullkomligt osannolikt.
Tack Tomas 🙂
Grattis Sandra! Glad för din (och din mans skull)! /Joel Bladh (valde min frus efternamn ;))
Tack Joel! Bladh är riktigt bra namn! Hoppas allt är bra med det nya tillskottet till familjen! Kanske det blir en ny bok på din föräldraledighet? 🙂
Grattis Sandra, håller med – coolt namn!
Tack Kajsa! Vi hade en riktigt fin dag!
Félicitations!
Tack Pia!
Jag kan bara hålla med, Bourbon är ett coolt efternamn. All lycka till er!
Tack Mikael!
Stort grattis Sandra!
Håller med om att Bourbon är coolt ?
Tack Andrea! Hoppas allt är bra med er och familjen!